Home / Tape / 12SQ-12-468MP
12SQ-12-468MP
3M (TC)
Product No:
12SQ-12-468MP
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE ADH TRNSFR CLR 12X 12" 12PK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Attachment, High Temperature Applications
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 468MP
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 200MP
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0093" (9.3 mils, 0.236mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polycoated Kraft Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C)
Base Product Number 468MP
Thickness - Adhesive 0.0051" (5.1 mils, 0.130mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)