
SMC Diode Solutions
Product No:
12TQ150
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 15A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.6916
6.916
100
0.537605
53.7605
500
0.455677
227.8385
1000
0.371194
371.194
2000
0.349438
698.876
5000
0.332794
1663.97
10000
0.317433
3174.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 12TQ |
| Capacitance @ Vr, F | 500pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 150 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 860 mV @ 15 A |