
3M (TC)
Product No:
12X12-12-465
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TRNSFR TAPE ADH 12"X12" 1=1SHEET
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.256
4.256
10
3.91685
39.1685
25
3.7468
93.67
50
3.40632
170.316
100
3.23589
323.589
250
3.065612
766.403
500
2.895296
1447.648
1000
2.72498
2724.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Tan |
| Usage | Bonding |
| Width | 12.00" (304.80mm) |
| Length | 12.00" (304.80mm) 1' |
| Series | 465 |
| Package | Box |
| Adhesive | Acrylic, 400 |
| Tape Type | Adhesive Transfer |
| Thickness | 0.0055" (5.5 mils, 0.140mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polycoated Kraft Liner |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C) |
| Base Product Number | 465 |
| Thickness - Adhesive | 0.0020" (2.0 mils, 0.050mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |