Home / Tape / 12X12-12-600
12X12-12-600
3M (TC)
Product No:
12X12-12-600
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
FILM TAPE TRANSP 12"X12" 1=12
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Transparent
Usage -
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series Scotch® 600
Package Box
Adhesive Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Tape Type Film
Thickness 0.0023" (2.3 mils, 0.058mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Active
Backing, Carrier -
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 600
Thickness - Adhesive 0.0008" (0.8 mils, 0.020mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Storage/Refrigeration Temperature 69.8°F (21°C)