Home / Tape / 12X12-12-9629PC
12X12-12-9629PC
3M (TC)
Product No:
12X12-12-9629PC
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COAT CLR 12"X 12" 12PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage General Purpose
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 9629PC
Package Bulk
Adhesive Quick-Stick
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene-Terephthalate (PET)
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 9629PC
Thickness - Adhesive 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)