Home / Tape / 12X12-25-5421
12X12-25-5421
3M (TC)
Product No:
12X12-25-5421
Description:
TAPE POLYETHYL CLR 12X 12" 25PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage General Purpose
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 5421
Package Bulk
Adhesive Rubber
Tape Type Polyethylene
Thickness 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Active
Backing, Carrier UHMW Polyethylene
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -30°F ~ 225°F (-34°C ~ 107°C)
Base Product Number 5421
Thickness - Adhesive 0.0017" (1.7 mils, 0.043mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)