Home / Tape / 12X12-6-4004W
12X12-6-4004W
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4004W
Description:
TAPE DBL COATED NATURAL 12"X 12"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Natural
Usage Holding, Joining, Mounting
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 4004
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.2500" (250.0 mils, 6.350mm) 1/4"
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyurethane Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Base Product Number 4004W
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)