
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4008W
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DBL COATED NATURAL 12"X 12"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
34.5515
34.5515
10
32.63155
326.3155
25
30.7116
767.79
50
28.79222
1439.611
100
26.872745
2687.2745
250
25.529084
6382.271
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Natural |
| Usage | Holding, Joining, Mounting |
| Width | 12.00" (304.80mm) |
| Length | 12.00" (304.80mm) |
| Series | 4008 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 100 |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.1250" (125.0 mils, 3.175mm) 1/8" |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyurethane Foam |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C) |
| Base Product Number | 4008W |
| Thickness - Adhesive | - |
| Thickness - Backing, Carrier | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |