Home / Tape / 12X12-6-4032W
12X12-6-4032W
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4032W
Description:
TAPE DBL COATED NATURAL 12"X 12"
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Natural
Usage Holding, Joining, Mounting
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 4032
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0310" (31.0 mils, 0.787mm) 1/32"
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyurethane Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Base Product Number 4032W
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)