Home / Tape / 12X12-6-4052B
12X12-6-4052B
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4052B
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 12"X 12"
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 13
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Black
Usage Holding, Joining, Mounting
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 4052
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 100
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0310" (31.0 mils, 0.787mm) 1/32"
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyurethane Foam
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Base Product Number 4052B
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)