
3M (TC)
Product No:
12X12-6-425
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE ALUM FOIL SILVER 12"X 12"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.279
10.279
10
9.2834
92.834
25
8.85134
221.2835
100
7.685595
768.5595
250
7.340156
1835.039
500
6.692522
3346.261
1000
5.828962
5828.962
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Silver |
| Usage | Heat Dissipation, Reflection |
| Width | 12.00" (304.80mm) |
| Length | 12.00" (304.80mm) |
| Series | 425 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic |
| Tape Type | Aluminum Foil |
| Thickness | 0.0046" (4.6 mils, 0.117mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Aluminum, Dead Soft |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -65°F ~ 300°F (-54°C ~ 149°C) |
| Base Product Number | 425 |
| Thickness - Adhesive | 0.0016" (1.6 mils, 0.041mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0028" (2.8 mils, 0.071mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C) |