Home / Tape / 12X12-6-4416B
12X12-6-4416B
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4416B
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 12"X 12"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Black
Usage General Purpose
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 4416
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 430
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0630" (63.0 mils, 1.600mm) 1/16"
Shelf Life 18 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier PVC (Poly Vinyl Chloride)
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)