
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4496B
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 12"X 12"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.5985
19.5985
10
18.62285
186.2285
25
17.64226
441.0565
50
16.66224
833.112
100
15.68203
1568.203
250
14.701934
3675.4835
500
13.7218
6860.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Black |
| Usage | Holding, Joining, Mounting |
| Width | 12.00" (304.80mm) |
| Length | 12.00" (304.80mm) |
| Series | 4496B |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 430 |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0630" (63.0 mils, 1.600mm) 1/16" |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyethylene Foam |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | - |
| Base Product Number | 4496B |
| Thickness - Adhesive | - |
| Thickness - Backing, Carrier | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |