
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4496W
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
TAPE DBL COATED WHITE 12"X 12"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.5015
16.5015
10
15.0005
150.005
25
14.25
356.25
50
13.50026
675.013
100
12.75014
1275.014
250
12.000134
3000.0335
500
11.250147
5625.0735
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | White |
| Usage | Holding, Joining, Mounting |
| Width | 12.00" (304.80mm) |
| Length | 12.00" (304.80mm) |
| Series | 4496W |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 430 |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0630" (63.0 mils, 1.600mm) 1/16" |
| Shelf Life | 18 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyethylene Foam |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | - |
| Base Product Number | 4496W |
| Thickness - Adhesive | - |
| Thickness - Backing, Carrier | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |