
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4646
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 12"X 12"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
26.1915
26.1915
10
24.8843
248.843
25
23.57482
589.3705
50
22.26515
1113.2575
100
20.95548
2095.548
250
19.645772
4911.443
500
18.336045
9168.0225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Gray |
| Usage | General Purpose |
| Width | 12.00" (304.80mm) |
| Length | 12.00" (304.80mm) |
| Series | VHB™ 4646 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Pressure Sensitive Adhesive (PSA) |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0250" (25.0 mils, 0.635mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Acrylic Foam |
| Shelf Life Start | Date of Shipment |
| Temperature Range | 300°F (149°C) |
| Base Product Number | 4646 |
| Thickness - Adhesive | 0.0200" (20.0 mils, 0.508mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C) |