
3M (TC)
Product No:
12X12-6-468MP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLEAR 12"X 12"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.764
6.764
10
6.46665
64.6665
25
5.8786
146.965
50
5.58467
279.2335
100
5.290645
529.0645
250
4.996734
1249.1835
500
4.702823
2351.4115
1000
4.408893
4408.893
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Clear |
| Usage | Attachment, High Temperature Applications |
| Width | 12.00" (304.80mm) |
| Length | 12.00" (304.80mm) |
| Series | 468MP |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Acrylic, 200MP |
| Tape Type | Adhesive Transfer |
| Thickness | 0.0093" (9.3 mils, 0.236mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polycoated Kraft Liner |
| Shelf Life Start | Date of Manufacture |
| Temperature Range | -40°F ~ 300°F (-40°C ~ 149°C) |
| Base Product Number | 468MP |
| Thickness - Adhesive | 0.0051" (5.1 mils, 0.130mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0042" (4.2 mils, 0.107mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | 70°F (21°C) |