Home / Tape / 12X12-6-4941
12X12-6-4941
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4941
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 12"X 12"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Gray
Usage General Purpose
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series VHB™ 4941
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Acrylic Foam
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 4941
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)