Home / Tape / 12X12-6-4957F
12X12-6-4957F
3M (TC)
Product No:
12X12-6-4957F
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 12"X 12"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Gray
Usage General Purpose
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series VHB™ 4957
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0620" (62.0 mils, 1.575mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Polyester Film
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 4957F
Thickness - Adhesive 0.0600" (60.0 mils, 1.524mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)