Home / Tape / 12X12-6-5962
12X12-6-5962
3M (TC)
Product No:
12X12-6-5962
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 12"X 12"
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Black
Usage General Purpose
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series VHB™ 5962
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0620" (62.0 mils, 1.575mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene Film
Shelf Life Start Date of Shipment
Temperature Range 250°F (121°C)
Base Product Number 5962
Thickness - Adhesive 0.0570" (57.0 mils, 1.448mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Storage/Refrigeration Temperature 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)