Home / Tape / 12X12-6-7413
12X12-6-7413
3M (TC)
Product No:
12X12-6-7413
Description:
TAPE MASKING AMBER 12"X 12"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Amber
Usage Masking, High Temperature
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 7413T
Package Bulk
Adhesive Silicone Thermosetting
Tape Type Masking
Thickness 0.0024" (2.4 mils, 0.061mm)
Shelf Life -
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Polyimide
Shelf Life Start -
Temperature Range -100°F ~ 500°F (-73°C ~ 260°C)
Base Product Number 7413
Thickness - Adhesive 0.0014" (1.4 mils, 0.036mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)