Home / Tape / 12X12-6-9088
12X12-6-9088
3M (TC)
Product No:
12X12-6-9088
Description:
TAPE DBL COATED CLR 12"X 12" 6PK
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Splicing
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 9088
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 375
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0080" (8.0 mils, 0.203mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Carrier - Polyester, Liner - Paper
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 200°F (93°C)
Base Product Number 9088
Thickness - Adhesive 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)