Home / Tape / 12X12-6-9495LE
12X12-6-9495LE
3M (TC)
Product No:
12X12-6-9495LE
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 12"X 12"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Holding, Joining, Mounting
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 9495LE
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 300LSE
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Base Product Number 9495LE
Thickness - Adhesive 0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)