Home / Tape / 12X12-6-9495MP
12X12-6-9495MP
3M (TC)
Product No:
12X12-6-9495MP
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 12"X 12"
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 64
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Holding, Joining, Mounting
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 9495MP
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 200MP
Tape Type Double Coated, Double Sided
Thickness 0.0057" (5.7 mils, 0.145mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyester Film
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 9495MP
Thickness - Adhesive 0.0029" (2.9 mils, 0.074mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)