Home / Tape / 12X12-6-950
12X12-6-950
3M (TC)
Product No:
12X12-6-950
Description:
TAPE ADHSV TRNSFR CLEAR 12"X 12"
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color Clear
Usage Adhesion, General Purpose, Splicing
Width 12.00" (304.80mm)
Length 12.00" (304.80mm)
Series 950
Package Bulk
Adhesive Acrylic, 300
Tape Type Adhesive Transfer
Thickness 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Liner
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range 180°F (82°C)
Base Product Number 950
Thickness - Adhesive 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)