
3M (TC)
Product No:
1318-1 0.25" X 72YD-YELLOW
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE FILM YELLOW 1/4"X 72YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.437
19.437
10
17.6738
176.738
25
16.7903
419.7575
50
15.90661
795.3305
100
15.02292
1502.292
250
14.139192
3534.798
500
13.255502
6627.751
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Yellow |
| Usage | Insulating |
| Width | 0.25" (6.35mm) 1/4" |
| Length | 216' (66.0m) 72 yds |
| Series | 1318-1 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | - |
| Tape Type | Film |
| Thickness | 0.0025" (2.5 mils, 0.064mm) |
| Shelf Life | - |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Polyester |
| Shelf Life Start | - |
| Temperature Range | 266°F (130°C) Max |
| Base Product Number | 1318 |
| Thickness - Adhesive | 0.0015" (1.5 mils, 0.038mm) |
| Thickness - Backing, Carrier | 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm) |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |