
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1318774-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 12POS 2.20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
2.014
20.14
25
2.00412
50.103
50
1.9836
99.18
100
1.82001
182.001
250
1.80975
452.4375
500
1.64616
823.08
1000
1.472348
1472.348
2500
1.359878
3399.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.087" (2.20mm) |
| Series | .025 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1318774 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 12 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |