
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1355348-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 18POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4275
0.4275
10
0.40375
4.0375
25
0.40204
10.051
50
0.39216
19.608
100
0.3363
33.63
250
0.30419
76.0475
500
0.287299
143.6495
1000
0.251807
251.807
2500
0.248425
621.0625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | Micro Quadlok |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1355348 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 18 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |