
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1376386-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
5MM B-T-W CONN. 4P(2ROW) HDR A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
1.01175
10.1175
100
0.87058
87.058
500
0.767068
383.534
1000
0.687068
687.068
5000
0.621186
3105.93
10000
0.564718
5647.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Power Key |
| Package | Bag |
| Features | Board Guide |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Kinked Pin, Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin, Power |
| Contact Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.197" (5.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 300VAC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.555" (14.10mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1376386 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.244" (6.20mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 9A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |