
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1376393-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 6POS 5.00MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.57
0.57
10
0.54815
5.4815
25
0.54568
13.642
50
0.52744
26.372
100
0.44213
44.213
250
0.414542
103.6355
500
0.391514
195.757
1000
0.34315
343.15
2500
0.32472
811.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.197" (5.00mm) |
| Series | Power Key |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.244" (6.20mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1376393 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 105°C |