
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1379102-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 18POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.3667
3.667
25
0.36518
9.1295
50
0.35758
17.879
100
0.305615
30.5615
250
0.275044
68.761
500
0.259768
129.884
1000
0.227677
227.677
2500
0.226148
565.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | Micro Quadlok |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1379102 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 18 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |