
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1379219-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 12POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.418
4.18
25
0.41648
10.412
50
0.40603
20.3015
100
0.34827
34.827
250
0.315058
78.7645
500
0.297559
148.7795
1000
0.260794
260.794
2500
0.257298
643.245
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | Micro Quadlok |
| Package | Box |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1379219 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 12 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |