
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1379659-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 8POS 2.20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.8987
8.987
25
0.8588
21.47
50
0.84683
42.3415
100
0.74005
74.005
250
0.712348
178.087
500
0.67279
336.395
1000
0.581761
581.761
2500
0.538232
1345.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.087" (2.20mm) |
| Series | .025 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1379659 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |