
Weidmüller
Product No:
1398920000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PCB PLUG-IN CONNECTOR, FEMALE PL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.8775
10.8775
10
9.57125
95.7125
25
9.02766
225.6915
50
8.59275
429.6375
100
8.429635
842.9635
250
7.341904
1835.476
500
7.069976
3534.988
1000
6.798058
6798.058
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Weidmüller |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Black |
| Pitch | 0.300" (7.62mm) |
| Series | Omnimate BL |
| Package | Bulk |
| Features | Latch Lock |
| Screw Size | M2.5 |
| Current - UL | 20 A |
| Voltage - UL | 600 V |
| Current - IEC | 29A |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Voltage - IEC | 630 V |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.4-0.5 Nm (3.5-4.4 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.835" (21.21mm) |
| Termination Style | Screw - Clamping Yoke (Tension Sleeve) |
| Wire Strip Length | 7mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | IP20 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -50°C ~ 100°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-20 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | 0.08-4mm² |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |