
Ohmite
Product No:
13FR040E
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 40M OHM 1% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.584
2.584
10
2.2952
22.952
25
2.12876
53.219
50
2.00336
100.168
100
1.753035
175.3035
250
1.502596
375.649
500
1.252138
626.069
1000
1.085194
1085.194
5000
1.051802
5259.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 40 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |