
Ohmite
Product No:
13FR050E
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.05 OHM 1% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.04
3.04
10
2.71035
27.1035
25
2.5479
63.6975
50
2.33111
116.5555
100
2.00583
200.583
250
1.734776
433.694
500
1.572136
786.068
1000
1.382402
1382.402
5000
1.33361
6668.05
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 50 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |