
Ohmite
Product No:
13FR080E
Manufacturer:
Package:
Axial
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES 0.08 OHM 1% 3W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.5669
25.669
25
2.41262
60.3155
50
2.20742
110.371
100
1.899335
189.9335
250
1.642664
410.666
500
1.488669
744.3345
1000
1.308996
1308.996
5000
1.262797
6313.985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 10 |
| Package | Bulk |
| Features | Current Sense, Non-Inductive |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 80 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |