13FR200E
Ohmite
Product No:
13FR200E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.2 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 10
Package Bulk
Features Current Sense, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 200 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C