
Aries Electronics
Product No:
14-6511-10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.313
4.313
10
3.92065
39.2065
25
3.71336
92.834
50
3.62691
181.3455
100
3.4542
345.42
250
3.022444
755.611
500
2.93607
1468.035
1000
2.504295
2504.295
2500
2.331585
5828.9625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing |
| Series | 511 |
| Package | Bulk |
| Features | Closed Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 14-6511 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Material - Post | Phosphor Bronze |
| Termination Post Length | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Material - Mating | Phosphor Bronze |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 200.0µin (5.08µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 14 (2 x 7) |