14-6513-10T
Aries Electronics
Product No:
14-6513-10T
Description:
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD
User Guide
Mfr Aries Electronics
Type DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Termination Solder
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Base Product Number 14-6513
Contact Finish - Post Tin
Current Rating (Amps) 3 A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Material - Post Brass
Termination Post Length 0.125" (3.18mm)