
Aries Electronics
Product No:
14-810-90T
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.1225
8.1225
10
7.3093
73.093
25
6.88522
172.1305
50
6.7089
335.445
100
6.532295
653.2295
250
5.826084
1456.521
500
5.472988
2736.494
1000
4.837419
4837.419
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Aries Electronics |
| Type | DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing |
| Series | Vertisockets™ 800 |
| Package | Bulk |
| Features | Closed Frame |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle, Vertical |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polyamide (PA46), Nylon 4/6 |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 14-810 |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Operating Temperature | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Material - Post | Phosphor Bronze |
| Termination Post Length | 0.145" (3.68mm) |
| Contact Material - Mating | Phosphor Bronze |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 200.0µin (5.08µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 14 (2 x 7) |