
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1411001-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 8POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.888
2.888
10
2.56975
25.6975
25
2.55626
63.9065
50
2.53004
126.502
100
2.28095
228.095
250
2.26784
566.96
500
2.097429
1048.7145
1000
1.874588
1874.588
2500
1.730387
4325.9675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | IP67, Sealed, Terminal Position Assurance (TPA) |
| Row Spacing | 0.217" (5.51mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1411001 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |