
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1438618-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG HSG 40POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.8135
9.8135
10
8.87205
88.7205
25
8.6374
215.935
50
8.30889
415.4445
100
7.69861
769.861
250
7.651642
1912.9105
500
7.369986
3684.993
1000
6.571958
6571.958
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | IP67, Terminal Position Assurance (TPA) |
| Row Spacing | 0.167" (4.24mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Lever Lock |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 1438618 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Number of Positions | 40 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |