
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1470224-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
10
0.2071
2.071
100
0.187815
18.7815
500
0.145825
72.9125
1000
0.135527
135.527
5000
0.12009
600.45
10000
0.106372
1063.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | High Performance Interconnect (HPI) |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Locking Ramp |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.098" (2.50mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Ivory |
| Insulation Height | 0.232" (5.90mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 1470224 |
| Insulation Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.138" (3.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-2 |
| Contact Finish Thickness - Post | 50.0µin (1.27µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 50.0µin (1.27µm) |