14AFR033E
Ohmite
Product No:
14AFR033E
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.033 OHM 1% 4W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series 14A
Package Bulk
Features Current Sense
Tolerance ±1%
Resistance 33 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.252" Dia x 0.709" L (6.40mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C