14FPR020E
Ohmite
Product No:
14FPR020E
Description:
RES 0.02 OHM 1% 4.5W AXIAL
Features Current Sense, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 20 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 4.5W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.335" Dia x 1.059" L (8.51mm x 26.90mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 4
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C