
Conec
Product No:
15-000423
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN D-SUB PLUG 15P PNL MNT SLDR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.1685
20.1685
10
17.65765
176.5765
25
16.8948
422.37
50
16.34988
817.494
100
15.804865
1580.4865
250
14.932898
3733.2245
500
14.496886
7248.443
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Conec |
| Color | Black |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock |
| Wire Gauge | - |
| Termination | Solder |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Backset Spacing | - |
| Connector Style | D-Sub |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | 15-0004 |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 15 |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Shell Material, Finish | Zinc Die Cast, Nickel Plated |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A) |