
Conec
Product No:
15-000633
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
25.973
25.973
10
22.7411
227.411
25
21.75804
543.951
50
21.05618
1052.809
100
20.35432
2035.432
250
19.231344
4807.836
500
18.669856
9334.928
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Conec |
| Color | Black |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 20 AWG |
| Termination | Solder Cup |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 125V |
| Backset Spacing | - |
| Connector Style | D-Sub |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | 15-0006 |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 25 |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Shell Material, Finish | Zinc Die Cast, Nickel Plated |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) |