
Conec
Product No:
15-000693
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.0735
20.0735
10
17.57975
175.7975
25
16.8207
420.5175
50
16.27787
813.8935
100
15.735325
1573.5325
250
14.867158
3716.7895
500
14.433084
7216.542
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Conec |
| Color | Black |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Wire Gauge | 22 AWG |
| Termination | Solder Cup |
| Contact Form | - |
| Contact Type | Signal |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Flange Feature | Mating Side, Female Screwlock (4-40) |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 60V |
| Backset Spacing | - |
| Connector Style | D-Sub, High Density |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | 15-0006 |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 15 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Shell Material, Finish | Zinc Die Cast, Nickel Plated |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shell Size, Connector Layout | 1 (DE, E) High Density |