Home / Tape / 1.5-5-502FL
1.5-5-502FL
3M (TC)
Product No:
1.5-5-502FL
Description:
TAPE LAMINATING CLR 1 1/2"X 5YDS
Usage -
Width 1.50" (38.10mm) 1 1/2"
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 502FL
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Laminating
Thickness 0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)
Shelf Life 24 Months
Product Status Active
Backing, Carrier Polyethylene-Terephthalate (PET)
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -
Base Product Number 502FL
Thickness - Adhesive 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier 0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Storage/Refrigeration Temperature 60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)