Home / Tape / 1.5-5-5559I
1.5-5-5559I
3M (TC)
Product No:
1.5-5-5559I
Description:
TAPE INDICATOR WHT 1 1/2"X 5YDS
User Guide
Mfr 3M (TC)
Color White
Usage -
Width 1.50" (38.10mm) 1 1/2"
Length 15' (4.6m) 5 yds
Series 5559I
Package Bulk
Adhesive Acrylic
Tape Type Indicator
Thickness 0.0050" (5.0 mils, 0.127mm)
Shelf Life 18 Months
Product Status Obsolete
Backing, Carrier Paper
Shelf Life Start Date of Manufacture
Temperature Range -40°F ~ 149°F (-40°C ~ 65°C)
Base Product Number 5559I
Thickness - Adhesive -
Thickness - Backing, Carrier -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)